UPROX-024 | Versatile Reader with U-Prox SL Keypad
UPROX-024U-PROX SL KEYPADVersatile Reader with U-Prox SL Keypad
Versatile Reader with U-Prox SL Keypad
UPROX-024
U-PROX SL KEYPAD
Main features
  • Versatile reader with U-Prox keyboard
  • Mobile credentials
  • NFC and 2.4 GHz radio
  • 2.4 GHz adjustable distance (0.1 - 15 m)
  • Mifare Plus SL1 / SL3 and Mifare Classic
  • Support multiple formats of 125KHz RFID
  • Adjustable from Smartphone
  • Adjustable Wiegand interface
  • Easy and convenient installation
Specifications
Specifications
12-key numeric keypad
Multi-credential reader: 125 kHz cards, Mifare, Mifare Plus (SL1, SL3) and U-Prox ID mobile credentials over NFC and over 2.4 GHz
Read Range: Up to 5cm (NFC, Mifare and RFID 125KHz), 10cm ~ 15m (2.4GHz)
Mifare® 13.56 MHz: ISO 14443A (Mifare® Standard, Mifare® Hi-Memory, Mifare® Ultralight, Mifare® Classic 1K/4K, Mifare® Classic 7UID, Mifare® Plus SL1 and SL3
NFC 13.56Mhz: ISO 14443/15693
RFID 125 kHz: ASK and FSK
Interface: Wiegand 26/32/34/37/40/42/56/58/64, Wiegand Auto, RS232 and TM
Power: 9V ~ 15V DC, maximum current 90mA
Operating temperature -40°C ~ +60°C
Degree of protection IP65
ABS plastic and polycarbonate housing
Dimensions: 42.8 (W) x 157.8 (H) x 16mm