- Dahua 4 in 1 dome
- 5MP@25ips (CVI)
- DIP switchable 4 in 1 output
- ICR, 0.001 lux, Smart IR 30m
- 2.8mm fixed optics
- WDR 120dB, 2D/3D-NR
- IP67, IK10, 3AXIS.
- CCTV
- Video Door Phones
- Access Control
- Intrusion
- Fire
- Networking
- IoT SmartHome
- SIM Cards
- Cybersecurity
ALARM.COM Systems
VESTA Alarm
VESTA Medical Alarm
DAHUA systems
U-PROX Systems
Pyronix / HIKVISION systems
HONEYWELL® systems
PARADOX® systems
VISONIC® systems
DSC® systems
DIY Home system alarm GRADE 1
Alarm Transmission & Reception
Volumetric Detectors
Shock and Impact Detectors
Magnetic Contacts
Special Detectors
Perimeter Detection
Sirens
Anti-theft protection by fog
Proactive safety smoke
Cables
Accessories

DAHUA-2911HAC-HDBW2501EP-0280B-S24 in 1 5MP vandal resistant dome for outdoor use
Analog Cameras HD/CVBS
- All categories
- Analog Cameras HD/CVBS278
- Analog Recorders HD/CVBS101
- Network Cameras871
- Thermal Cameras83
- Network Recorders221
- Control Center & Keyboards67
- Storage Systems37
- Monitors33
- Video conference5
- Smart Cities Solutions11
- Video Analysis139
- SR7 Fire Detection3
- Twisted Pair Transmission31
- Accessories736
- CCTV Kits3
DAHUA-2911

4 in 1 5MP vandal resistant dome for outdoor use
DAHUA-2911
HAC-HDBW2501EP-0280B-S2






Main features
Specifications
- 5 megapixel 1/2.7" CMOS Sensor
- Digital resolution: 5MP (2880x1620), 4MP (2560x1440), 1080P (1920x1080), 960H (960x576; 960x480)
- Frames per second: 25 fps @5MP (CVI), 25/30 fps @4MP (CVI, TVI, AHD), 25/30 fps @1080P (CVI, TVI, AHD)
- 4-in-1 output switchable via DIP switch
- Day/night mode with removable mechanical filter (ICR)
- 0.001 lux F1.6 (color), 0 lux IR On
- Smart IR: 12 leds, up to 30 meters
- 2.8 mm fixed optics
- Viewing Angle: 111°(H), 58°(V), 132°(D)
- OSD via coax (5MP video up to 700 meters).
- Image modes: BLC, HLC, HLC Pro, WDR 120dB, 2D/3D-NR, Mirror.
- Auto and manual white balance
- Automatic and manual gain control
- 8-zone privacy mask
- Power supply: 12V DC (±30%)
- Power consumption: 4.5W (max.)
- Storage temperature -40°C ~ +60°C (-40°C ~ +60°C)
- Operating temperature: -40°C ~ +60°C (-40°C ~ +60°C)
- Relative humidity: <95% (non-condensing)
- IP67 degree of protection
- Vandal protection IK10
- Metal housing
- Dimensions: Ø109.9 x 81 (H) mm
- Net weight: 330 g
- Gross weight: 470 g
- 3AXIS: 0°~355°(PAN), 0°~65°(TILT), 0°~355°(Rotation)
| REFERENCE / MODEL | DAHUA-2911 / HAC-HDBW2501EP-0280B-S2 |
|---|---|
| Resolution | 5MP |
| Audio | No |
| IR Distance | 21-40m |
| Ingress protection | IP67 |
| Lens | 2.8 mm |
| PoC (Power Over Coax) | No |
| Special Protection | Vandal-proof (IK10) |
| Sensor | 1/2.7" CMOS |
| StarLight | StarLight |
| Technology | 4 in 1 |
| WDR (Backlight) | WDR (120dB) |
| Colour | White |
| Installation environment | Outdoor |
| Material | Metal |
| Alarm channels | No |
Documentation
| Language | Name | Type | Action | |
|---|---|---|---|---|
| | Image | |||
| | Image | |||
EN | | Manual | ||
EN | | Manufacturer's Data Sheet | ||
EN | | Self-generated File |
Comments
RELATED PRODUCTS
DAHUA-214
PFA123
Junction box for IP Domes

DAHUA-562
PFB203W
Wall mount bracket

DAHUA-1228
PFA106
Adapter Plate of Mini Dome...

DAHUA-1227
PFB220C
Minidomes and eyeball ceil...

DAHUA-1630
PFM800-4K
2 passive video transcepto...

DAHUA-2203
PFM904
Dahua CCTV 4 in 1 tester

DAHUA-562N
DH-PFB203W
Dahua wall mount for dome ...

DAHUA-1227N
DH-PFB220C
Dahua aluminum ceiling mou...

DAHUA-1228N
DH-PFA106
Dahua mounting adapter for...

DAHUA-215N
DH-PFA152-E
Pole mounting bracket
