- Dahua Wireless Dual Lens Wi-Fi IP Dome
- 5MP@15ips per lens
- IR illumination 30m
- 30m warm light on PT
- Lens 3.6mm
- Human and pet detection
- Automatic tracking
- Two-way audio
- RJ45 and Wi-Fi 6 dual band
- 5V DC power supply.
- CCTV
- Video Door Phones
- Access Control
- Intrusion
- Fire
- Networking
- IoT SmartHome
- SIM Cards
- Cybersecurity
ALARM.COM Systems
VESTA Alarm
VESTA Medical Alarm
DAHUA systems
U-PROX Systems
Pyronix / HIKVISION systems
HONEYWELL® systems
PARADOX® systems
VISONIC® systems
DSC® systems
DIY Home system alarm GRADE 1
Alarm Transmission & Reception
Volumetric Detectors
Shock and Impact Detectors
Magnetic Contacts
Special Detectors
Perimeter Detection
Sirens
Anti-theft protection by fog
Proactive safety smoke
Cables
Accessories

DAHUA-4855DH-IPC-HPT1539DDP-STW-5E2-0360B-EUR5MP Dahua Wireless 5MP Wi-Fi IP Dome with dual Lens for indoor use.
Network Cameras
- All categories
- Analog Cameras HD/CVBS287
- Analog Recorders HD/CVBS108
- Network Cameras888
- Thermal Cameras86
- Network Recorders230
- Control Center & Keyboards67
- Storage Systems37
- Monitors34
- Video conference5
- Smart Cities Solutions11
- Video Analysis139
- SR7 Fire Detection3
- Twisted Pair Transmission31
- Accessories742
- CCTV Kits3
DAHUA-4855

5MP Dahua Wireless 5MP Wi-Fi IP Dome with dual Lens for indoor use.
DAHUA-4855
DH-IPC-HPT1539DDP-STW-5E2-0360B-EUR







Main features
Specifications
Technical Features
- Dahua Wireless Indoor Dual Lens Wi-Fi IP Dome
- Dual lens with one fixed lens and one PT lens
- 1/3" CMOS sensor on the fixed lens
- Maximum resolution of the fixed lens: 5MP (2880 × 1620)
- 1/3" CMOS sensor on the PT lens
- Maximum resolution of PT lens: 5MP (2880 × 1620)
- 3.6mm fixed lens with F2.0 aperture and field of view H: 86°, V: 46°, D: 104°.
- 3.6mm PT Lens with F2.0 aperture and field of view H: 86°; V: 46°; D: 104°.
- IR illumination up to 30 m on the fixed lens via 2 IR LEDs
- IR illumination up to 30 m on the PT lens via 2 IR LEDs
- Warm light up to 30 m on PT lens via 1 warm light LED
- Auto Day/Night filter (ICR), color and B/W
Video stream
- H.265 video compression
- Stream 1: 5MP (2880 × 1620)@15 ips
- Stream 2: 640 × 360@15 fps
- H.265 bit rate from 768 kbps to 4096 kbps
Functionalities
- Digital WDR
- Motion detection
- 0° or 180° image rotation
- Privacy mode
- Preset patrol
- Intelligent dual channel detection
Intelligent functions
- Human detection
- Pet detection
- Automatic target tracking on PT Lens
Positioner
- PT Lens panning from 0° to 349° PT Lens panning from 0° to 349
- PT Lens with -5° to 90° tilt
Audio
- Built-in microphone
- Built-in speaker
- G.711a audio compression
- One-click proactive two-way calling
Storage
- MicroSD card slot up to 256 GB (card not included)
Alarms
- Abnormal sound alarm
- Audible and luminous warning upon intrusion detection
- Notifications to mobile client
Communication interface
- Wi-Fi pairing via Bluetooth
network
- RJ45 10/100 Base-T interface
- IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wi-Fi
- 2.4 to 2.4835 GHz Wi-Fi band with EIRP ≤20 dBm
- 5.15 to 5.25 GHz Wi-Fi band with EIRP ≤23 dBm between 5150 and 5250 MHz
- DMSS management software
- Mobile client for iOS and Android
Power supply
- 5 VDC power supply
- Type-C port
- Basic power consumption of 2.5 W
- Maximum power consumption 5.4 W with stream, IR and PT rotation
Environmental
- Operating temperature -10 °C to +45 °C (-10 °C to +45 °C)
- Operating humidity ≤95% RH without condensation
Physical characteristics
- Fixed lens angle adjustment from 0° to 15°.
- Plastic housing
- Dimensions: Φ80.9 mm × 125.7 mm
- Net weight: 233 g
Contents
- DAHUA-4855 Dual Lens Wi-Fi IP Dome (DH-IPC-HPT1539DDP-STW-5E2-0360B-EUR)
- Installation position map
- Screw package
- Bracket
- QR Code
- Quick Start Guide
- Legal and regulatory information
- Power adapter
- Power cord
Certifications and standards
- CE
| REFERENCE / MODEL | DAHUA-4855 / DH-IPC-HPT1539DDP-STW-5E2-0360B-EUR |
|---|---|
| Resolution | 5MP |
| Audio | Microphone, Speaker, Two-way |
| IR Distance | 21-40m |
| Lens | 3.6 mm |
| Special Protection | No |
| Sensor | 1/3" CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (Backlight) | D-WDR |
| Codec | H.265 |
| PoE | No |
| SD Slot | Yes |
| Colour | White |
| Installation environment | Indoor |
| Material | Plastic |
| Alarm channels | No |
| Connectivity | Bluetooth, IP, LAN, WiFi |
| Intelligent functions | Autotracking |
Documentation
| Language | Name | Type | Action | |
|---|---|---|---|---|
| | Image | |||
| | Image | |||
| | Image | |||
| | Image | |||
EN | | Manual | ||
EN | | Self-generated File | ||
ES,EN,FR,PT,IT,DE,NL,PL | | Software |