DAHUA-012 | WizSense 8MP outdoor IP Dome
DAHUA-012DH-IPC-HDW2841TMP-S-0280BWizSense 8MP outdoor IP Dome
WizSense 8MP outdoor IP Dome
DAHUA-012
DH-IPC-HDW2841TMP-S-0280B
Main features
  • Dahua WizSense IP Dome
  • 8MP@20ips, Smart H.265+
  • ICR, 0.009/0.0009 lux, Smart IR 30m
  • 2.8mm fixed optical
  • WDR 120dB, 3D-NR, 4 ROI
  • Perimeter protection
  • SMD Plus
  • Built-in microphone
  • MicroSD slot, RJ45, Onvif, IP67, 3AXIS, PoE
Specifications
WizSense      Starlight    H.265    Onvif    8MP
  • 1/2.7" 8 megapixel CMOS sensor
  • Compression Formats: Smart H.265+, Smart H.264+, H.265, H.264, MJPEG
  • CIF (352x288)
  • Stream 1: 8MP (1~20 fps), 4MP (1~25/30 fps)
  • Stream 2: D1 (1~25/30 ips)
  • Day/night mode with removable mechanical filter
  • Smart IR: 1 IR led, 30 meters
  • 0.009 lux F2.0 (color), 0.0009 lux F2.0 (B/W), 0 lux IR on
  • 2.8 mm fixed optics
  • Angle of view: 106°(H), 56°(V), 125°(D)
  • Imaging modes: BLC, HLC, WDR 120dB, 3D-NR, Mirror.
  • White balance with 6 modes
  • Automatic and manual gain control
  • Supports 4-zone videosensor, 4 regions of interest (ROI) and 4-zone privacy mask
  • SMD Plus
  • Built-in microphone
  • MicroSD card slot up to 256GB (not included)
  • Network interface: RJ45 (10/100 Base-T)
  • ONVIF (Profile S/G/T), CGI, P2P, Milestone, SDK and API support
  • Up to 20 users
  • Remote viewing via IE, Chrome, Firefox browsers
  • Smart PSS, DSS, DMSS management software
  • Compatible with IOS and Android mobile devices
  • Power supply: 12V DC / PoE (802.3af)
  • Maximum power consumption: 4.5W (12V) / 5.4W (PoE)
  • Storage temperature from -40°C ~ +60°C
  • Operating temperature: -40°C ~ +55°C
  • Relative humidity: <95%.
  • IP67 degree of protection
  • Metal housing
  • Dimensions: Ø121.9 x 99.1 (H) mm
  • Weight: 480 g
  • 3AXIS: 0°~360°(PAN), 0°~78°(TILT), 0°~360°(Rotation)
REFERENCE / MODEL DAHUA-012 / DH-IPC-HDW2841TMP-S-0280B
Resolution 8MP
Audio Microphone
IR Distance 21-40m
Ingress protection IP67
Lens 2.8 mm