IPC-T28-L-NB | 8MP outdoor IP dome
IPC-T28-L-NBIPC-T28-L-NB8MP outdoor IP dome
IPC-T28-L-NB_1
IPC-T28-L-NB_2
8MP outdoor IP dome
IPC-T28-L-NB
IPC-T28-L-NB
Main features
  • Outdoor IP dome
  • 8MP@20ips and H.265+
  • 0.007/0.0007 lux
  • Smart Dual Light with IR 30 m and white light 30 m
  • Fixed lens 2.8 mm
  • WDR 120 dB and digital WDR
  • SMD people and vehicles
  • Deterrence with white light
  • Integrated microphone
  • MicroSD slot up to 256GB
  • IP67 protection
  • 12V DC or PoE power supply
  • NDAA Certification
Specifications
Technical features
  • 1/2.8" 8-megapixel CMOS sensor
  • Up to 8MP resolution
  • Day/night mode
  • Smart Dual Light with 1 x 30 meter IR LED and 1 x 30 meter warm-light LED
  • 0.007 lux in color, 0.0007 lux in B/W and 0 lux with illumination on
  • Fixed lens 2.8 mm
  • 107° horizontal, 56° vertical and 127° diagonal viewing angles
Video Stream
  • H.265+, H.264+, H.265, H.264 video formats
  • Stream 1: 8MP@20 ips
  • Stream 2: D1@25 fps
  • Stream 3: 720P@25 ips
Functionalities
  • BLC, HLC, 120 dB WDR, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
  • White balance
  • Automatic and manual gain control
  • 4-zone video sensor
  • White light deterrence
  • Arming/disarming available from camera menu
Intelligent features
  • SMD intelligent motion detection for people and vehicles
Audio
  • Built-in microphone
Storage
  • MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
  • Reset button
Network
  • RJ45 10/100 Base-T network interface
  • Onvif, CGI, P2P, SDK and API support
  • Compatible with IE8 and later, Chrome and Firefox browsers
  • Management software
  • Compatible with IOS and Android mobile devices
Power supply
  • 12V DC (±30%) or 802.3af PoE power supply
  • Power consumption of 2.1 W in basic operation and 4.2 W max.
Environmental
  • Storage temperature from -40°C ~ +60°C
  • Operating temperature -30°C ~ +60°C (-30°C ~ +60°C)
  • Operating relative humidity less than 95%
  • IP67 degree of protection
Physical characteristics
  • Inner metal core and plastic housing
  • Dimensions: Ø110 x 97 mm
  • Net weight: 430 g
Contents
  • IPC-T28-L-NB 8MP Outdoor IP Dome (IPC-T28-L-NB)
Certifications and regulations
REFERENCE / MODEL IPC-T28-L-NB / IPC-T28-L-NB
Resolution 8MP
Audio Microphone
IR Distance 21-40m
Ingress protection IP67
Lens 2.8 mm