MOBOTIX-13 | 5MP vandal-resistant outdoor IP dome
MOBOTIX-13Mx-VD2A-5-IR-VA5MP vandal-resistant outdoor IP dome
Cybersecurity
5MP vandal-resistant outdoor IP dome
MOBOTIX-13
Mx-VD2A-5-IR-VA
Main features
  • MOBOTIX MOVE IP dome
  • 5MP@30ips, H.265
  • ICR, 0.1/0.01 lux, IR 40m
  • 2.7~12mm motorized optics
  • WDR 130dB
  • Video analysis
  • 1 input / 1 output audio
  • 2 alarm inputs / 1 alarm output
  • MicroSD slot, RJ45, Onvif
  • IP66, IK10
  • 12V DC / 24V AC / PoE.
Specifications
  • 5-megapixel 1/2.7" CMOS sensor
  • H.265, H.264 and MJPEG compression formats
  • 4 streams
  • Day/night mode with removable mechanical filter (ICR)
  • Infrared illumination up to 40 meters
  • 0.1 lux (color), 0.01 lux (B/W)
  • 2.7 ~ 12 mm motorized optics
  • Viewing angle: 102.1°~31.5°(H), 70.3°~22.7°(V)
  • Remote zoom
  • 3-axis adjustable lens
  • P-Iris control
  • EverClear hardened and "self-cleaning" anti-reflective front glass coating
  • 10X digital zoom
  • Image modes: WDR 130dB, 2D/3D-NR
  • 90°, 180°, 270° image rotation
  • Video motion sensor
  • Manipulation detection
  • Noise detection (external microphone required)
  • Facial recognition with gender detection and age estimation
  • License plate recognition
  • MOBOTIX MxMessageSystem communication system
  • 1 audio input / 1 audio output
  • CVBS video output
  • MicroSD card slot (card not included)
  • Network interface: RJ45 (10/100 Base-T)
  • ONVIF compatible (Profile S/G/T)
  • Compatible with web browsers
  • Power supply: 12V DC / 24V AC / PoE (802.3af)
  • Power consumption: 13 W (12V DC) / 14 W (24V AC) / 13 W (PoE)
  • Storage temperature from -20°C ~ +70°C
  • Extended operating temperature from -55°C ~ +60°C
  • Operating relative humidity 10% ~ 90% (non-condensing)
  • Built-in heater
  • IP66 degree of protection
  • Vandal protection IK10
  • Metal housing
  • Dimensions: Ø134 x 118 (H) mm
  • Weight: 760 g
REFERENCE / MODEL MOBOTIX-13 / Mx-VD2A-5-IR-VA
Resolution 5MP
Audio 1 input / 1 output
IR Distance 21-40m
Ingress protection IP66
Lens Motorized 2.7~12 mm