IPC-T12-E-PACK10 | Outdoor 2MP VESTA Advanced Video Dual Light Eco PoE IP dome
IPC-T12-E-PACK10IPC-T12-E-PACK10Outdoor 2MP VESTA Advanced Video Dual Light Eco PoE IP dome
Cybersecurity
Outdoor 2MP VESTA Advanced Video Dual Light Eco PoE IP dome
IPC-T12-E-PACK10
IPC-T12-E-PACK10
Main features
  • Dome IP VESTA Advanced Video Dual Light Eco of 2MP for outdoor
  • 2MP@20ips and H.265
  • Smart Dual Light with IR 30 m and white light 30 m
  • 0.01 lux F2.0
  • Fixed lens 2.8 mm F2.0
  • Digital WDR and 3D-NR
  • Built-in microphone
  • MicroSD slot up to 256GB
  • IP67 protection
  • 12V DC or PoE power supply
  • NDAA Certification
Specifications
Technical features
  • 2 megapixel 1/2.8" CMOS sensor
  • Up to 2MP resolution (1920x1080)
  • Day/night mode
  • 0.01 lux F2.0
  • Smart Dual Light with 30m IR light and 30m white light
  • Fixed lens 2.8mm with maximum aperture F2.0
Video Stream
  • H.265, H.264 video formats
  • Stream 1: 2MP@20 fps
  • Stream 2: D1@25 fps
Functionalities
  • Image modes BLC, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
  • White balance
  • Automatic and manual gain control
  • 4-zone video sensor
Audio
  • Built-in microphone
Storage
  • MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
  • Reset button
Network
  • RJ45 10/100 Base-T network interface
  • Network protocols TCP/IP, UDP, HTTP, DHCP, DDNS, FTP and UPNP
  • Onvif, CGI, P2P, SDK and API support
  • Compatible with IE8 and later browsers
  • Management software
  • Compatible with IOS and Android mobile devices
Power supply
  • 12V DC (±30%) or 802.3af PoE power supply
  • Maximum power consumption of 3 W
Environmental
  • 30°C ~ +60°C storage temperature
  • Operating temperature -20°C ~ +60°C (-20°C ~ +60°C)
  • Operating relative humidity less than 95%
  • IP67 degree of protection
Physical characteristics
  • Metal inner core and plastic housing
  • Dimensions: Ø102 x 120 mm
  • Net weight: 390 g
Contents
  • IP Dome VESTA Advanced Video Dual Light Eco 2MP Outdoor IPC-T12-E (IPC-T12-E)
Certifications and standards
REFERENCE / MODEL IPC-T12-E-PACK10 / IPC-T12-E-PACK10
Resolution 2MP
Series Vesta Advanced Video
Audio Microphone
IR Distance 21-40m
Ingress protection IP67
Lens 2.8 mm