TPLINK-110 | 8-port Gigabit PoE+ PoE+ switch
TPLINK-110TL-SG1008MP8-port Gigabit PoE+ PoE+ switch
TPLINK-110
TPLINK-110_B
TPLINK-110_C
8-port Gigabit PoE+ PoE+ switch
TPLINK-110
TL-SG1008MP
Main features
  • TP-Link 8-port PoE+ Gigabit switch
  • Delivers 153W total PoE
  • Supports 802.3af/at PoE
  • Extend mode for CCTV up to 250 meters
  • Rack or desktop installation
Specifications
  • Data and power transmission range of up to 250 meters in Extend mode
  • 802.1p and DSCP QoS ensure smooth traffic flow
  • IGMP Snooping optimizes multicast applications
  • PoE Auto Recovery auto-recovers the system for stable operation of PoE devices
  • Plug & Play: no configuration or centralized management required
  • 8 PoE+ 10/100/1000 Mbps ports
  • PoE consumption: ≤30W per port
  • Total PoE delivery of 153W
  • Standards and protocols:
    • IEEE 802.3
    • IEEE 802.3u
    • IEEE 802.3ab
    • IEEE 802.3x
    • IEEE 802.3af
    • IEEE 802.3at
    • IEEE 802.1p
  • Forwarding Type: Store-and-Forward Forwarding
  • MAC Addressing: 4K self-learning and self-aging
  • 16 Gbps switching capacity
  • Packet forwarding rate: 11.90 Mbps
  • 1.5 Mbit packet buffering
  • 16 KB jumbo frame
  • Power supply: 110V ~ 240V AC, 50/60 Hz
  • Power consumption: 172.49 W (with 100% PoE traffic), 8.77 W (idle and without PoE)
  • Storage temperature -40°C ~ +70°C (-40°F ~ +70°F)
  • Storage humidity 5% ~ 90% (non-condensing)
  • Operating temperature 0°C ~ +50°C (32°F ~ +50°F)
  • Operating humidity from 10% ~ 90% (non-condensing)
  • Metal housing with fan
  • Rack or desktop installation
  • Dimensions: 294 (W) x 44 (H) x 180 mm