DAHUA-047 | WizSense 2MP vandal resistant outdoor dome
DAHUA-047DH-IPC-HDBW2241EP-S-0360BWizSense 2MP vandal resistant outdoor dome
DAHUA-047
DAHUA-047_B
WizSense 2MP vandal resistant outdoor dome
DAHUA-047
DH-IPC-HDBW2241EP-S-0360B
Main features
  • Dahua WizSense IP Dome
  • 2MP@25/30ips, Smart H.265+
  • ICR, 0.002/0.0002 lux, Smart IR 30m
  • 3.6mm fixed optical
  • WDR 120dB, 3D-NR, 4 ROI
  • Perimeter protection
  • Built-in microphone
  • MicroSD slot, RJ45, Onvif, IP67, IK10, 3AXIS, PoE.
Specifications
  • 2 megapixel 1/2.8" CMOS sensor
  • Compression formats: Smart H.265+, Smart H.264+, H.265, H.264, MJPEG
  • Stream 1: 1080P (1~25/30 ips)
  • Stream 2: D1 (1~25/30 fps)
  • Day/night mode with removable mechanical filter
  • Smart IR: 3 IR LEDs,30 meters range
  • 0.002 lux F1.6 (color), 0.0002 lux F1.6 (B/W), 0 lux IR On
  • 3.6 mm fixed optics
  • Angle of view: 88°(H), 44°(V), 105°(D)
  • Imaging modes: BLC, HLC, WDR 120dB, 3D-NR, Mirror.
  • White balance with 6 modes
  • Automatic and manual gain control
  • Supports 4-zone videosensor, 4 regions of interest (ROI) and 4-zone privacy masking
  • SMD Plus
  • Built-in microphone
  • MicroSD card slot up to 256GB (not included)
  • Network interface: RJ45 (10/100 Base-T)
  • ONVIF (Profile S/G), CGI, P2P, SDK and API support
  • Up to 6 users
  • Remote viewing via IE, Chrome and Firefox browsers
  • DSS, DMSS management software
  • Compatible with IOS and Android mobile devices
  • Power supply: 12V DC / PoE (802.3af)
  • Power consumption: 4.7W (12V) / 5.6W (PoE)
  • Operating temperature from -40°C ~ +60°C
  • Relative humidity: ≤95%.
  • IP67 degree of protection
  • Vandal-proof IK10
  • Metal housing
  • Dimensions: Ø109.9 x 81 (H) mm
  • Net weight: 340 g
  • Gross weight: 490 g
  • 3AXIS: 0°~355°(PAN), 0°~65°(TILT), 0°~355°(Rotation)
REFERENCE / MODEL DAHUA-047 / DH-IPC-HDBW2241EP-S-0360B
Resolution 2MP
Audio Microphone
IR Distance 21-40m
Ingress protection IP67
Lens 3.6 mm