MOBOTIX-13Mx-VD2A-5-IR-VA5MP vandal-resistant outdoor IP dome
5MP vandal-resistant outdoor IP dome
MOBOTIX-13
Mx-VD2A-5-IR-VA
Main features
Specifications
- 5-megapixel 1/2.7" CMOS sensor
- H.265, H.264 and MJPEG compression formats
- 4 streams
- Day/night mode with removable mechanical filter (ICR)
- Infrared illumination up to 40 meters
- 0.1 lux (color), 0.01 lux (B/W)
- 2.7 ~ 12 mm motorized optics
- Viewing angle: 102.1°~31.5°(H), 70.3°~22.7°(V)
- Remote zoom
- 3-axis adjustable lens
- P-Iris control
- EverClear hardened and "self-cleaning" anti-reflective front glass coating
- 10X digital zoom
- Image modes: WDR 130dB, 2D/3D-NR
- 90°, 180°, 270° image rotation
- Video motion sensor
- Manipulation detection
- Noise detection (external microphone required)
- Facial recognition with gender detection and age estimation
- License plate recognition
- MOBOTIX MxMessageSystem communication system
- 1 audio input / 1 audio output
- 2 alarm inputs / 1 alarm output
- CVBS video output
- MicroSD card slot (card not included)
- Network interface: RJ45 (10/100 Base-T)
- ONVIF compatible (Profile S/G/T)
- Compatible with web browsers
- Power supply: 12V DC / 24V AC / PoE (802.3af)
- Power consumption: 13 W (12V DC) / 14 W (24V AC) / 13 W (PoE)
- Storage temperature from -20°C ~ +70°C
- Extended operating temperature from -55°C ~ +60°C
- Operating relative humidity 10% ~ 90% (non-condensing)
- Built-in heater
- IP66 degree of protection
- Vandal protection IK10
- Metal housing
- Dimensions: Ø134 x 118 (H) mm
- Weight: 760 g
| REFERENCE / MODEL | MOBOTIX-13 / Mx-VD2A-5-IR-VA |
|---|---|
| Resolution | 5MP |
| Audio | 1 input / 1 output |
| IR Distance | 21-40m |
| Ingress protection | IP66 |
| Lens | Motorized 2,7~12 mm |