MORLEY-150 | MorleyIAS thermo-velocimetric detector with insulator
MORLEY-150MI-RHSE-S2IMorleyIAS thermo-velocimetric detector with insulator
MorleyIAS thermo-velocimetric detector with insulator
MORLEY-150
MI-RHSE-S2I
Main features
  • Thermal detector with double multicolor LED
  • Class A1R
  • Built-in isolator
  • Magnetic test
  • Compatible with CLIP and Advanced protocols
  • Flame retardant housing
  • Pure white
Specifications
  • Thermovelocimetric thermal detector class A1R: 58ºC static +10ºC/min differential
  • Decadal address: 1 to 159 with advanced protocol S200 (1 to 99 in CLIP)
  • Compatible with MorleyIAS S200 and CLIP protocol
  • Built-in short-circuit isolator (-S2I model)
  • Dual multicolor LEDs (red, green, amber) with 360° indication
  • IRK-2EI remote pilot output
  • Magnetic sensor for alarm test by signal amplification
  • Algorithmic microprocessor for continuous supervision
  • Installation on common MorleyIAS base (compatible with B501-AP for isolator use)
  • Extra slim design in flame-retardant plastic (PC+ABS Bayblend)
  • Operating voltage: 15 to 32 VDC
  • Standby power consumption: 200 μA at 24 V
  • Consumption in communication: 300 μA (LED every 5 s)
  • LED additional current: red (3.5 mA), green (7 mA), amber (10.5 mA)
  • Remote output voltage: 22.5 VDC / Current: 10.8 mA
  • Typical loop resistive load: 20 mΩ (max. 30 mΩ)
  • Isolator conditions: 15-28.5 VDC / 15 mA / max. 1 A / 80 mΩ (max. 170 mΩ)
  • Temperature triggered EN54-5, microprocessed algorithmic
  • Application temperature: Class A1R - 25ºC (50 ºC max.)
  • Operating temperature: -30 ºC to +50 ºC (max. 70 ºC)
  • Relative humidity: 10 % to 93 % non-condensing.
  • Dimensions: Ø102 × 61 mm (with B501-AP base).