PYRO-89X10PYRO-89X10Pyronix - Pack of 10 PYRO-89 detectors (KX15DT2)
PYRO-89X10
Pyronix - Pack of 10 PYRO-89 detectors (KX15DT2)
PYRO-89X10
PYRO-89X10
Main features
Specifications
Double Pack of 10 PYRO-89 detectors (KX15DT2)
Dual Technology
Blue Wave Technology
Digital temperature compensation
Anti-Camouflage Technology
Independent variable thresholds
Automatic sensitivity
Double RFL
Double end-of-line resistors reduce installation time. The range of values covers most systems.
Different microwave frequencies
Features
-Pyronix dual technology detector
- 15 meter coverage, 85°
-74 detection beams and 7 planes
-Sealed optics
- Zero angle detection
- Installation height of 1.8~ 2.4 meters
- 0.3 ~ 3ms detection speed
- White light filter (6500 lux)
-Ultraviolet light filter
-Selectable sensitivity (auto, high)
- Separate microwave, PIR and alarm indication
- Triple microwave frequency to avoid interference: 10.515/10.525/10.535 GHz
- Relay output: 60V DC, 50 mA, 42V AC (RMS)
- Tamper tamper (12V, 50 mA)
- Blue Wave technology reduces false alarms
- Incorporatesselectable EOL resistors
- Tamper protection
- RFI immunity (25 V/m) continuous wave, modulated wave and pulse at 80~2700 MHz
- Power supply: 9V ~ 16V DC
- Consumption: 23 mA in standby, 30 mA in alarm
- Operating temperature: -30°C ~ +50°C
- Dimensions: 117 x 69 x 55 mm
- Weight:125 g (without bracket)
- Includes wall and ceiling mounts
- 5-year warranty
- Environmental Class II
- EN50131 Grade 2 certified.
| REFERENCE / MODEL | PYRO-89X10 / PYRO-89X10 |
|---|---|
| Detector type | MW 10GHz, PIR |