- Outdoor IP camera
- 2MP@20ips and H.265
- 0.01 lux F2.0 and Smart Dual Light with IR 30 m and white light 30 m
- Fixed lens 2.8 mm F2.0
- Digital WDR and 3D-NR
- Built-in microphone
- MicroSD slot up to 256GB
- IP67 protection
- Power 12V DC or PoE
- NDAA Certification
- CCTV
- Video Door Phones
- Access Control
- Intrusion
- Fire
- Networking
- IoT SmartHome
- SIM Cards
- Cybersecurity
ALARM.COM Systems
VESTA Alarm
VESTA Medical Alarm
U-PROX Systems
Pyronix / HIKVISION systems
HONEYWELL® systems
PARADOX® systems
VISONIC® systems
DSC® systems
DIY Home system alarm GRADE 1
Alarm Transmission & Reception
Volumetric Detectors
Shock and Impact Detectors
Magnetic Contacts
Special Detectors
Perimeter Detection
Sirens
Anti-theft protection by fog
Proactive safety smoke
Cables
Accessories

IPC-B12-E-NBIPC-B12-E-NB2MP outdoor IP camera
Network Cameras
- All categories
- Analog Cameras HD/CVBS92
- Analog Recorders HD/CVBS13
- Network Cameras431
- Thermal Cameras52
- Network Recorders110
- Control Center & Keyboards14
- Storage Systems28
- Monitors14
- Video conference2
- Smart Cities Solutions11
- Video Analysis138
- SR7 Fire Detection3
- Twisted Pair Transmission24
- Accessories527
- CCTV Kits3
IPC-B12-E-NB

2MP outdoor IP camera
IPC-B12-E-NB
IPC-B12-E-NB









Main features
Specifications
Technical features
- 2 megapixel 1/2.8" CMOS sensor
- Up to 2MP resolution (1920x1080)
- Day/night mode
- 0.01 lux F2.0
- Smart Dual Light with 30m IR light and 30m white light
- Fixed lens 2.8mm with F2.0 maximum aperture
Video Stream
- H.265, H.264 video formats
- Stream 1: 2MP@20 ips
- Stream 2: D1@25 fps
Functionalities
- Image modes BLC, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
- White balance
- Automatic and manual gain control
- 4-zone video sensor
Audio
- Built-in microphone
Storage
- MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
- Reset button
Network
- RJ45 10/100 Base-T network interface
- Network protocols TCP/IP, UDP, HTTP, DHCP, DDNS, FTP and UPNP
- Onvif, CGI, P2P, SDK and API support
- Compatible with IE8 and later browsers
- Management software
- Compatible with IOS and Android mobile devices
Power supply
- 12V DC (±30%) or 802.3af PoE power supply
- Maximum power consumption of 3 W
Environmental
- 30°C ~ +60°C storage temperature
- Operating temperature -20°C ~ +60°C (-20°C ~ +60°C)
- Operating relative humidity less than 95%
- IP67 degree of protection
Physical characteristics
- Metal housing and plastic pedestal
- Dimensions: 65 (W) x 65 (H) x 155 mm
- Net weight: 370 g
Contents
- IPC-B12-E-NB Outdoor 2MP IP Camera (IPC-B12-E-NB)
Certifications and regulations
- Equipment complies with the NDAA requirements of the National Defense Authorization Act Section 889.
| REFERENCE / MODEL | IPC-B12-E-NB / IPC-B12-E-NB |
|---|---|
| Resolution | 2MP |
| Audio | Microphone |
| IR Distance | 21-40m |
| Ingress protection | IP67 |
| Lens | 2,8 mm |
| Special Protection | No |
| Sensor | 1/2.9" CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (Backlight) | D-WDR |
| Codec | H.264, H.265 |
| PoE | PoE |
| SD Slot | Yes |
| Colour | White |
| Certificate | NDAA |
| Installation environment | Outdoor |
| Material | Metal |
| Alarm channels | No |
| Connectivity | IP, P2P |
| Intelligent functions | No |
| Compatibility | Onvif |
Documentation
| Language | Name | Type | Action | |
|---|---|---|---|---|
| | Image | |||
DE | | Self-generated File |

