- IP camera for outdoor use
- 6MP@25fps and H.265+
- Magic Color technology with 40 m white light
- 2.8 mm fixed lens
- 120 dB WDR and digital WDR
- Motion, intrusion and tripwire detection with people and vehicle classification
- Built-in microphone
- MicroSD slot up to 256GB
- IP67 protection
- 12V DC or PoE power supply
- NDAA certification
- CCTV
- Video Door Phones
- Access Control
- Intrusion
- Fire
- Networking
- IoT SmartHome
- SIM Cards
- Cybersecurity
ALARM.COM Systems
VESTA Alarm
VESTA Medical Alarm
U-PROX Systems
Pyronix / HIKVISION systems
HONEYWELL® systems
PARADOX® systems
VISONIC® systems
DSC® systems
DIY Home system alarm GRADE 1
Alarm Transmission & Reception
Volumetric Detectors
Shock and Impact Detectors
Magnetic Contacts
Special Detectors
Perimeter Detection
Sirens
Anti-theft protection by fog
Proactive safety smoke
Cables
Accessories

IPC-B26-L-MC-NBIPC-B26-L-MC-NB6MP IP camera with 2.8 mm fixed lens for outdoor use
Network Cameras
- All categories
- Analog Cameras HD/CVBS92
- Analog Recorders HD/CVBS13
- Network Cameras431
- Thermal Cameras52
- Network Recorders110
- Control Center & Keyboards14
- Storage Systems28
- Monitors14
- Video conference2
- Smart Cities Solutions11
- Video Analysis138
- SR7 Fire Detection3
- Twisted Pair Transmission24
- Accessories527
- CCTV Kits3
IPC-B26-L-MC-NB

6MP IP camera with 2.8 mm fixed lens for outdoor use
IPC-B26-L-MC-NB
IPC-B26-L-MC-NB













Main features
Specifications
Thanks to the Advanced AI processor, Magic Color technology takes your images to an exceptional level of perfection. This intelligent processor optimises every frame by reducing noise, improving dynamic range and adjusting colours, delivering superior visual quality. Designed to operate in variable lighting conditions, Magic Color ensures sharp and consistent images, becoming the basis for advanced video surveillance solutions.
Technical features
- 1/1.8" CMOS sensor with 6 megapixels
- Resolution up to 6MP
- Day/night mode
- Magic Color technology for colour images in any environment
- White light up to 40 metres
- 0.006 lux in colour, 0.0004 lux in B/W and 0 lux with illumination enabled
- 2.8 mm fixed lens
Video stream
- H.265+, H.264+, H.265 and H.264 video formats
- Stream 1: 6MP@25 fps
- Stream 2: D1@25 fps
Functionalities
- BLC, HLC, 120 dB WDR, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
- White balance
- Automatic and manual gain control
- 4-zone video motion detection
- 4-zone privacy mask
- White light deterrence
Intelligent functions
- Motion detection with people and vehicle classification
- Intrusion detection with people and vehicle classification
- Tripwire detection with people and vehicle classification
Audio
- Built-in microphone
Storage
- MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
- Reset button
Network
- RJ45 10/100 Base-T network interface
- TCP/IP, UDP, HTTP, DHCP, DDNS, FTP and UPNP network protocols
- Compatible with Onvif, CGI, P2P, SDK and API
- Compatible with IE8 and later, Chrome and Firefox browsers
- Management software
- Compatible with iOS and Android mobile devices
Power supply
- Power supply via 12V DC (±30%) or PoE 802.3af
- Maximum power consumption of 3 W
Environmental
- Storage temperature from -40°C ~ +60°C
- Operating temperature from -30°C ~ +60°C
- Operating relative humidity below 95%
- IP67 protection rating
Physical features
- Metal housing and plastic pedestal
- White colour
- Dimensions: 70 (W) x 70 (H) x 170 mm
- Net weight: 420 g
Content
- 6MP IP camera with fixed lens for outdoor use IPC-B26-L-MC-NB (IPC-B26-L-MC-NB)
Certifications and standards
- Equipment compliant with the NDAA requirements of the National Defense Authorization Act Section 889
| REFERENCE / MODEL | IPC-B26-L-MC-NB / IPC-B26-L-MC-NB |
|---|---|
| Resolution | 6MP |
| Power | 12V DC, PoE |
| Audio | Microphone |
| IR Distance | No |
| Ingress protection | IP67 |
| Lens | 2,8 mm |
| Special Protection | No |
| Sensor | 1/1.8 CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (Backlight) | D-WDR, WDR (120dB) |
| Codec | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| PoE | PoE |
| SD Slot | Yes |
| Colour | White |
| Certificate | NDAA |
| Installation environment | Outdoor |
| Material | Metal, Plastic |
| Alarm channels | No |
| Connectivity | IP, P2P |
| AI Series | Magic Color |
| Intelligent functions | Perimeter protection, SMD |
| Compatibility | Onvif |
Documentation
| Language | Name | Type | Action | |
|---|---|---|---|---|
| | Image | |||
DE | | Self-generated File |

