- Outdoor IP camera
- 4MP@25ips and H.265+
- Technology Magic Color and Smart Dual Light with IR 50 m and white light 50 m
- Motorized lens 2.7~13.5 mm
- WDR 120 dB and digital WDR
- SMD, intrusion and line crossing with person/vehicle classification
- Active deterrence
- Microphone and speaker
- MicroSD slot up to 256GB
- IP67 protection
- 12V DC or PoE power supply
- NDAA Certification
- CCTV
- Video Door Phones
- Access Control
- Intrusion
- Fire
- Networking
- IoT SmartHome
- SIM Cards
- Cybersecurity
ALARM.COM Systems
VESTA Alarm
VESTA Medical Alarm
U-PROX Systems
Pyronix / HIKVISION systems
HONEYWELL® systems
PARADOX® systems
VISONIC® systems
DSC® systems
DIY Home system alarm GRADE 1
Alarm Transmission & Reception
Volumetric Detectors
Shock and Impact Detectors
Magnetic Contacts
Special Detectors
Perimeter Detection
Sirens
Anti-theft protection by fog
Proactive safety smoke
Cables
Accessories

IPC-B34-ZAS-MC-PV-NBIPC-B34-ZAS-MC-PV-NB4MP IP camera with Motorized lens for outdoor applications
Network Cameras
- All categories
- Analog Cameras HD/CVBS92
- Analog Recorders HD/CVBS13
- Network Cameras431
- Thermal Cameras52
- Network Recorders110
- Control Center & Keyboards14
- Storage Systems28
- Monitors14
- Video conference2
- Smart Cities Solutions11
- Video Analysis138
- SR7 Fire Detection3
- Twisted Pair Transmission24
- Accessories527
- CCTV Kits3
IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB

4MP IP camera with Motorized lens for outdoor applications
IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB
IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB
















Main features
Specifications
Thanks to the Advanced AI processor, Magic Color technology takes your images to an exceptional level of perfection. This intelligent processor optimizes each frame by reducing noise, improving dynamic range and adjusting colors, thus delivering superior visual quality. Designed to operate in varying lighting conditions, Magic Color ensures sharp and consistent images, making it the foundation for advanced video surveillance solutions.
Technical Features
- 4 megapixel 1/2.8" CMOS sensor
- Up to 4MP resolution (2688x1520)
- Day/night mode
- Magic Color technology for color images in any environment
- Smart Dual Light with 50 m IR light and 50 m white light
- 0.006 lux and 0 lux with illumination on
- Motorized lens 2.7~13.5 mm
Video Stream
- H.265+, H.264+, H.265, H.264 video formats
- Stream 1: 4MP@25 ips
- Stream 2: D1@25 fps
- Stream 3: 720P@25 ips
Functionalities
- BLC, HLC, 120 dB WDR, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
- White balance
- Automatic and manual gain control
- 4-Zone video sensor and 4-Zone privacy mask
- White light deterrence
- Alarm arming/disarming
Intelligent features
- Motion detection with person and vehicle classification
- Intrusion detection with person and vehicle classification
- Line crossing detection with person and vehicle classification
Active deterrence
- Integrated audible and visual alarm
- Blue and red lights for active deterrence
Audio
- Integrated microphone
- Built-in speaker
Storage
- MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
- Reset button
Network
- RJ45 10/100 Base-T network interface
- Network protocols TCP/IP, UDP, HTTP, IGMP, ICMP, DHCP, RTP/RTSP, DNS, DDNS, FTP, NTP, PPPOE, UPNP and SMTP
- Onvif, CGI, P2P, SDK and API support
- Up to 20 users
- Compatible with IE8 and later, Chrome and Firefox browsers
- Management software
- Compatible with IOS and Android mobile devices
Power supply
- 12V DC (±30%) or 802.3af PoE power supply
- Power consumption of 2.8 W in basic operation and 6.5 W max.
Environmental
- Storage temperature from -40°C ~ +60°C
- Operating temperature -30°C ~ +60°C (-30°C ~ +60°C)
- Operating relative humidity less than 95%
- IP67 degree of protection
Physical characteristics
- Metal housing
- Dimensions: 76 (W) x 77 (H) x 244 mm
- Net weight: 830 g
Contents
- IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB (IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB) 4MP outdoor IP camera with Motorized lens
Certifications and standards
- Equipment complies with the NDAA requirements of the National Defense Authorization Act Section 889.
| REFERENCE / MODEL | IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB / IPC-B34-ZAS-MC-PV-NB |
|---|---|
| Resolution | 4MP |
| Series | 3in1 |
| Audio | Microphone, Siren, Speaker, Two-way |
| IR Distance | 41-80m |
| Ingress protection | IP67 |
| Lens | Motorized 2,7~13,5 mm |
| Special Protection | No |
| Sensor | 1/2.8" CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (Backlight) | D-WDR, WDR (120dB) |
| Codec | H.264, H.264+, H.265, H.265+ |
| PoE | PoE |
| SD Slot | Yes |
| Colour | White |
| Certificate | NDAA |
| Installation environment | Outdoor |
| Material | Metal |
| Alarm channels | No |
| Connectivity | IP, P2P |
| AI Series | Magic Color |
| Intelligent functions | Perimeter protection, SMD |
| Compatibility | Onvif |
Documentation
| Language | Name | Type | Action | |
|---|---|---|---|---|
| | Image | |||
| | Image | |||
DE | | Self-generated File |

