- Imou WiFi IP camera
- 5MP@25/30ips, H.265
- IR 10 meters
- Fixed optics of 3.6 mm
- Videosensor and detection of people and pets
- Active deterrence
- Pan&Tilt: 355° (H); 90° (V)
- Microphone and speaker
- MicroSD slot, RJ45
- Compatible with Onvif
- CCTV
- Video Door Phones
- Access Control
- Intrusion
- Fire
- Networking
- IoT SmartHome
- SIM Cards
- Cybersecurity
ALARM.COM Systems
VESTA Alarm
VESTA Medical Alarm
U-PROX Systems
Pyronix / HIKVISION systems
HONEYWELL® systems
PARADOX® systems
VISONIC® systems
DSC® systems
DIY Home system alarm GRADE 1
Alarm Transmission & Reception
Volumetric Detectors
Shock and Impact Detectors
Magnetic Contacts
Special Detectors
Perimeter Detection
Sirens
Anti-theft protection by fog
Proactive safety smoke
Cables
Accessories

IMOU-0014IPC-GS2DP-5K0W-imou5MP WiFi IP Camera with PAN/TILT
Network Cameras
- All categories
- Analog Cameras HD/CVBS91
- Analog Recorders HD/CVBS13
- Network Cameras431
- Thermal Cameras52
- Network Recorders109
- Control Center & Keyboards14
- Storage Systems28
- Monitors14
- Video conference2
- Smart Cities Solutions11
- Video Analysis138
- SR7 Fire Detection3
- Twisted Pair Transmission24
- Accessories529
- CCTV Kits3
IMOU-0014

5MP WiFi IP Camera with PAN/TILT
IMOU-0014
IPC-GS2DP-5K0W-imou






Main features
Specifications
- 5-megapixel 1/3" CMOS Sensor
- Digital Resolution: 5MP (2688x1620)
- H.265 and H.264 compression format
- 25/30 frames per second
- Infrared illumination: 10 meters
- 3.6mm fixed optics
- Angle of view: 77°(H), 40°(V), 91°(D)
- Digital zoom
- 0° ~ 355°(H), 0° ~ 90°(V) positioner
- Active deterrence: Upon detecting an intruder, the siren is automatically activated to deter the potential intruder
- Video motion sensor
- People and pet detection
- Configurable region
- Built-in microphone and speaker
- Two-way audio
- Anomalous sound alarm
- MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
- 100 Mbps Ethernet network port
- WiFi: IEEE802.11b/g/n (up to 50 meters in open field)
- IMOU App compatible with Android and iOS
- Onvif compatible
- Built-in reset button
- Power supply: 5V DC /1A (power adapter included)
- Power consumption: <5W
- Operating temperature from -10°C ~ +45°C
- Operating relative humidity <95%.
- Not suitable for outdoor use
- Dimensions: 90 (W) x 90 (H) x 107,4 mm
- Net weight: 275 g
- CE
| REFERENCE / MODEL | IMOU-0014 / IPC-GS2DP-5K0W-imou |
|---|---|
| Resolution | 5MP |
| Audio | Microphone, Speaker |
| IR Distance | 10-20m |
| Lens | 3,6 mm |
| Special Protection | No |
| Sensor | 1/3" CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (Backlight) | No |
| Codec | H.264, H.265 |
| PoE | No |
| SD Slot | Yes |
| Colour | Black |
| Installation environment | Indoor |
| Material | Plastic |
| Alarm channels | No |
| Connectivity | IP, WiFi |
| Intelligent functions | No |
| Compatibility | Onvif |
Documentation
| Language | Name | Type | Action | |
|---|---|---|---|---|
| | Image | |||
| | Image | |||
| | Image | |||
DE | | Self-generated File |



