TPLINK-086 | 4MP Full Color IP Dome for outdoor
TPLINK-086VIGI C240(2.8mm)4MP Full Color IP Dome for outdoor
4MP Full Color IP Dome for outdoor
TPLINK-086
VIGI C240(2.8mm)
Main features
  • Dome IP VIGI by TP-Link
  • 4MP@25/30ips, H.265+
  • Full Color, 0.005 lux, Smart IR + white light 30m
  • Fixed lens 2.8 mm
  • Digital WDR, 3D-NR, 1 ROI
  • Perimeter protection
  • Built-in microphone
  • MicroSD slot, RJ45, Onvif, IP67, IK10
  • 2AXIS, 12V / PoE
Specifications
  • 4 megapixel 1/3" CMOS sensor
  • H.265+, H.264+, H.265, H.264 video formats
  • Stream 1: 4MP, 3MP, 2.6MP, 1080P, 720P (1~25/30 ips)
  • Stream 2: VGA, CIF, QVGA (1~25/30 fps)
  • Day/night mode with removable mechanical filter (ICR)
  • Smart IR1 IR led + 1 white led, 30 meters
  • 0.005 lux (color), 0 lux with activated illumination
  • Fixed lens 2.8 mm
  • Viewing angle: 95.7°(H), 51.7°(V), 113°(D).
  • Imaging modes: BLC, HLC, Digital WDR, 3D-NR, Mirror.
  • Brightness, contrast, saturation, sharpness, exposure, white balance adjustment
  • Supports videosensor, 1 region of interest (ROI) and 4-zone privacy mask
  • Intelligently distinguish people and vehicles from other objects
  • Abandoned/removed object detection
  • Abnormal sound detection
  • Detection of people
  • Vehicle detection
  • Built-in microphone
  • MicroSD card slot up to 512GB (not included)
  • Network interface: RJ45 (10/100 Base-T)
  • Onvif support (Profile S)
  • Compatible with Chrome, Firefox, Safari and Edge browsers
  • Client software VIGI App, VIGI Security Manager, Web UI
  • Power supply: 12V DC / PoE (802.3af/at)
  • Maximum power consumption: 5.4 W (12V) / 6 W (PoE)
  • Storage temperature of -40°C ~ +60°C
  • Storage humidity <95% (non-condensing)
  • Operating temperature -30°C ~ +60°C (-30°C ~ +60°C)
  • Operating humidity <95% (non-condensing)
  • IP67 degree of protection
  • Vandal protection IK10
  • Plastic housing
  • Dimensions: Ø115 x 86 mm
  • Net weight: 280 g
  • Gross weight: 460 g
  • 2AXIS: 0°~355°(PAN), 0°~75°(TILT)
  • Certifications CE/BSMI/VCCI/ONVIF
REFERENCE / MODEL TPLINK-086 / VIGI C240(2.8mm)
Resolution 4MP
Audio Microphone
IR Distance 21-40m
Ingress protection IP67
Lens 2,8 mm