OPTEX-120 | Dual dual PIR detector for outdoor side view
OPTEX-120BXS-AM-WDual dual PIR detector for outdoor side view
Dual dual PIR detector for outdoor side view
OPTEX-120
BXS-AM-W
Refurbished
View refurbished alternative, more cost-effective OPTEX-120-RE
Main features
  • Coverage of 12m on each side
  • Antimasking by active IR
  • It can be connected to a CCTV camera for sending visual alarms
  • Advanced processing logic SMDA
  • 4 detection zones (2 on each side)
  • Detection range adjustable in 5 levels
  • Adjustable sensitivity in 3 levels
  • Double conductive mesh (patented) to avoid interference
  • IP55.
Specifications
Features
- Double PIR dual side view detector for outdoor
- Side view with dual sensor on each side
- Can be connected to a CCTV camera to send a visual alarm when an intruder is detected
- Anti-masking by active IR
- Coverage of 12 meters on each side
- Angle to the wall adjustable to 0 ° or 3 °
- 2 detection zones on each side
- Detection range adjustable in 5 levels (2,5 / 3,5 / 6 / 8,5 / 12 meters)
- Mounting height of 0.8 ~ 1.2 meters
- Adjustable sensitivity on each side (extremely high and normal)
- Alarm relay right side: NC / NA (28V DC, 0.1A, idividual, right or general)
- Alarm relay left side: NC / NA (28V DC, 0.1A, idividual, left or general)
- Fault output: NC (28V DC, 0.1A)
- Sabotage output: NC (28V DC, 0.1A)
- Built-in rear tamper
- Double conductive mesh protection
- Built-in level for fast and accurate installation
- Easy visual identification of all adjustment elements (marked in blue on the detector)
- Quick opening by turning 90 degrees in lower screw
- Includes a protected passenger compartment on the back to house the transmitter via radio
- Degree of protection IP55
- Operating temperature of -30 ° C ~ + 60 ° C
- Power supply: 9.5V ~ 18V DC
- Maximum consumption: 34mA to 12V DC
- Dimensions: 199.7 x 92.8 x 52.7 mm