IMOU-0036 | IP camera Wi-Fi and 4G 5MP with battery, solar panel and human detection
IP camera Wi-Fi and 4G 5MP with battery, solar panel and human detection
IMOU-0036
imou-IPC-B7ED-5M1TEA-EU/FSP14
Hoofd functies
  • IP Camera IMOU 5MP@15ips
  • Fixed lens 3.6 mm
  • 76° (H), 41° (V), 91° (D) viewing angle
  • Wi-Fi 2.4 GHz and 4G LTE connectivity
  • Rechargeable 10000 mAh battery
  • 5W solar panel included
  • IR night vision up to 20 m
  • Human detection by AI
  • Automatic tracking
  • Siren and LED spotlight
  • MicroSD slot
  • IP66 protection.
Specificaties
  • 1/3" progressive CMOS image sensor
  • Maximum resolution 5MP (2880 × 1620)
  • Fixed lens 3.6 mm
  • Viewing angle: 76° (H), 41° (V), 91° (D)
  • Motorized movement: Pan 340°, Tilt 90°.
  • Minimum illumination: 0 lux with IR or spotlight on
  • IR night vision up to 20 m (65 ft)
  • H.265 and H.264 video compression
  • Frame rate up to 15 fps
  • 8x digital zoom
  • Two-way audio with built-in microphone and speaker
  • AI motion detection and human detection
  • Automatic people tracking
  • Integrated siren and LED spotlight for active deterrence
  • Local storage on MicroSD card up to 512 GB (card not included)
  • Wi-Fi connectivity IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz and 4G LTE (FDD B1/3/5/7/8/20/28; TDD B34/38/39/40/41 bands)
  • Compatible with the Imou Life app for iOS and Android
  • Powered by 10000 mAh rechargeable battery or solar panel 5W included
  • Maximum power consumption: <3.5 W
  • Plastic housing
  • IP66 protection
  • Operating temperature: -20 °C to +50 °C
  • Camera dimensions: 177 × 110 × 142 mm
  • Camera weight: 1 kg
  • Solar panel dimensions: 170 × 120 × 15 mm
  • Solar panel weight: 260 g
  • Certifications: CE
REFERENTIE / MODEL IMOU-0036 / imou-IPC-B7ED-5M1TEA-EU/FSP14
Resolutie 5MP
Audio Microfoon, Speaker, Two-way
IR afstand 10-20m
IP waarde IP66
Lens 3.6 mm