- Outdoor IP dome
- 4MP@20ips and H.265
- 0.01 lux F2.0 and Smart Dual Light with IR 30 m and white light 30 m
- Fixed lens 2.8 mm F2.0
- Digital WDR and 3D-NR
- Built-in microphone
- MicroSD slot up to 256GB
- IP67 and IK10 protection
- 12V DC and PoE
- NDAA Certification
- CCTV
- Intercom
- Toegangscontrole
- Alarmsystemen
- Brand
- Networking
- IOT SmartHome
- SIM-kaarten
- Cyberbeveiliging
ALARM.COM Systemen
Alarm VESTA
Medisch Alarm VESTA
U-PROX Systemen
PYRONIX/HIKVISION SYSTEMEN
HONEYWELL® systemen
PARADOX® systemen
VISONIC Systemen
DSC® Systemen
Doe het zelf Klasse 1 Alarmsystemen
Alarm overdragers en ontvangers
Bewegingsmelders
Schok en tril detectoren
Magneetcontacten
Speciale detectoren
Perimeter detectie
Sirenes
Mistgeneratoren
Proactieve Rook generator
Kabels
Accessoires

IPC-D14-E-NBIPC-D14-E-NB4MP outdoor IP dome
Netwerk camera's
- Alle categorieën
- Analoge camera's HD/CVBS94
- Analoge recorders HD/CVBS12
- Netwerk camera's430
- Thermische camera's52
- Netwerk recorders110
- Control Center & Keyboards14
- Opslag systemen28
- Monitoren14
- Video conference2
- Slimme Oplossingen Steden11
- Video Analyse138
- SR7 brand detectie3
- Twisted Pair Transmissie24
- Accessoires529
- CCTV Kits3
IPC-D14-E-NB

4MP outdoor IP dome
IPC-D14-E-NB
IPC-D14-E-NB










Hoofd functies
Specificaties
Technical features
- 4 megapixel 1/2.8" CMOS sensor
- Up to 4MP resolution
- Day/night mode
- Smart Dual Light with 30m IR light and 30m white light
- 0.01 lux F2.0
- Fixed lens 2.8mm with F2.0 maximum aperture
Video Stream
- H.265, H.264 video formats
- Stream 1: 4MP@20 ips
- Stream 2: D1@25 fps
Functionalities
- Image modes BLC, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
- White balance
- Automatic and manual gain control
- 4-zone video sensor
Audio
- Built-in microphone
Storage
- MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
- Reset button
Network
- RJ45 10/100 Base-T network interface
- Network protocols TCP/IP, UDP, HTTP, DHCP, DDNS, FTP and UPNP
- Onvif, CGI, P2P, SDK and API support
- Compatible with IE8 and later browsers
- Management software
- Compatible with IOS and Android mobile devices
Power supply
- 12V DC (±30%) or 802.3af PoE power supply
- Maximum power consumption of 3 W
Environmental
- 30°C ~ +60°C storage temperature
- Operating temperature -20°C ~ +60°C (-20°C ~ +60°C)
- Operating relative humidity less than 95%
- IP67 degree of protection
- Vandal-proof IK10
Physical characteristics
- Metal housing
- Dimensions: Ø97 x 82 mm
- Net weight: 420 g
Contents
- IP Dome 4MP Outdoor IPC-D14-E (IPC-D14-E)
Certifications and standards
- Equipment complies with the NDAA requirements of the National Defense Authorization Act Section 889.
| REFERENTIE / MODEL | IPC-D14-E-NB / IPC-D14-E-NB |
|---|---|
| Resolutie | 4MP |
| Audio | Microfoon |
| IR afstand | 21-40m |
| IP waarde | IP67 |
| Lens | 2.8 mm |
| Speciale bescherming | Antivandaal (IK10) |
| Sensor | 1/2.8" CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (tegenlight) | D-WDR |
| Codec | H.264, H.265 |
| PoE | PoE |
| SD Slot | Ja |
| Kleur | Wit |
| Certificaat | NDAA |
| Installatieomgeving | Buiten |
| Materiaal | Metaal |
| Alarm kanalen | Geen |
| Connectiviteit | IP, P2P |
| Intelligente functies | Geen |
| Compatibiliteit | Onvif |
Documentatie
| Taal | Naam | Type | Actie | |
|---|---|---|---|---|
| | Afbeelding | |||
| | Afbeelding | |||
NL | | Zelf Gegenereerd Bestand |


