- Outdoor IP dome
- 8MP@20ips and H.265+
- 0.007/0.0007 lux
- Smart Dual Light with IR 30 m and white light 30 m
- Fixed lens 2.8 mm
- WDR 120 dB and digital WDR
- SMD people and vehicles
- Deterrence with white light
- Integrated microphone
- MicroSD slot up to 256GB
- IP67 protection
- 12V DC or PoE power supply
- NDAA Certification
- CCTV
- Intercom
- Toegangscontrole
- Alarmsystemen
- Brand
- Networking
- IOT SmartHome
- SIM-kaarten
- Cyberbeveiliging
ALARM.COM Systemen
Alarm VESTA
Medisch Alarm VESTA
U-PROX Systemen
PYRONIX/HIKVISION SYSTEMEN
HONEYWELL® systemen
PARADOX® systemen
VISONIC Systemen
DSC® Systemen
Doe het zelf Klasse 1 Alarmsystemen
Alarm overdragers en ontvangers
Bewegingsmelders
Schok en tril detectoren
Magneetcontacten
Speciale detectoren
Perimeter detectie
Sirenes
Mistgeneratoren
Proactieve Rook generator
Kabels
Accessoires

IPC-T28-L-NBIPC-T28-L-NB8MP outdoor IP dome
Netwerk camera's
- Alle categorieën
- Analoge camera's HD/CVBS94
- Analoge recorders HD/CVBS12
- Netwerk camera's430
- Thermische camera's52
- Netwerk recorders110
- Control Center & Keyboards14
- Opslag systemen28
- Monitoren14
- Video conference2
- Slimme Oplossingen Steden11
- Video Analyse138
- SR7 brand detectie3
- Twisted Pair Transmissie24
- Accessoires529
- CCTV Kits3
IPC-T28-L-NB

8MP outdoor IP dome
IPC-T28-L-NB
IPC-T28-L-NB











Hoofd functies
Specificaties
Technical features
- 1/2.8" 8-megapixel CMOS sensor
- Up to 8MP resolution
- Day/night mode
- Smart Dual Light with 1 x 30 meter IR LED and 1 x 30 meter warm-light LED
- 0.007 lux in color, 0.0007 lux in B/W and 0 lux with illumination on
- Fixed lens 2.8 mm
- 107° horizontal, 56° vertical and 127° diagonal viewing angles
Video Stream
- H.265+, H.264+, H.265, H.264 video formats
- Stream 1: 8MP@20 ips
- Stream 2: D1@25 fps
- Stream 3: 720P@25 ips
Functionalities
- BLC, HLC, 120 dB WDR, digital WDR, 3D-NR and mirror image modes
- White balance
- Automatic and manual gain control
- 4-zone video sensor
- White light deterrence
- Arming/disarming available from camera menu
Intelligent features
- SMD intelligent motion detection for people and vehicles
Audio
- Built-in microphone
Storage
- MicroSD card slot up to 256GB (card not included)
Communication interface
- Reset button
Network
- RJ45 10/100 Base-T network interface
- Network protocols TCP/IP, UDP, HTTP, IGMP, ICMP, DHCP, RTP/RTSP, DNS, DDNS, FTP, NTP, PPPOE, UPNP and SMTP
- Onvif, CGI, P2P, SDK and API support
- Compatible with IE8 and later, Chrome and Firefox browsers
- Management software
- Compatible with IOS and Android mobile devices
Power supply
- 12V DC (±30%) or 802.3af PoE power supply
- Power consumption of 2.1 W in basic operation and 4.2 W max.
Environmental
- Storage temperature from -40°C ~ +60°C
- Operating temperature -30°C ~ +60°C (-30°C ~ +60°C)
- Operating relative humidity less than 95%
- IP67 degree of protection
Physical characteristics
- Inner metal core and plastic housing
- Dimensions: Ø110 x 97 mm
- Net weight: 430 g
Contents
- IPC-T28-L-NB 8MP Outdoor IP Dome (IPC-T28-L-NB)
Certifications and regulations
- Equipment complies with the NDAA requirements of the National Defense Authorization Act Section 889.
| REFERENTIE / MODEL | IPC-T28-L-NB / IPC-T28-L-NB |
|---|---|
| Resolutie | 8MP |
| Audio | Microfoon |
| IR afstand | 21-40m |
| IP waarde | IP67 |
| Lens | 2.8 mm |
| Speciale bescherming | No |
| Sensor | 1/2.8" CMOS |
| StarLight | No |
| WDR (tegenlight) | D-WDR, WDR (120dB) |
| Codec | H.264, H.265 |
| PoE | PoE |
| SD Slot | Ja |
| Kleur | Wit |
| Certificaat | NDAA |
| Installatieomgeving | Buiten |
| Materiaal | Metaal, Plastic |
| Alarm kanalen | Geen |
| Connectiviteit | IP, P2P |
| Intelligente functies | SMD |
| Compatibiliteit | Onvif |
Documentatie
| Taal | Naam | Type | Actie | |
|---|---|---|---|---|
| | Afbeelding | |||
| | Afbeelding | |||
EN | | Datasheet Fabrikant | ||
NL | | Zelf Gegenereerd Bestand |



